“Kapital”: Jaapanlased armastavad Eesti palkmaju

ETV majandussaate “Kapital” hooaja viimane osa keskendus nišitoodetele ja –turgudele. “Kapital” külastas üht Jaapanisse püstitatud Eestis toodetud palkmaja ja uuris ühelt kohalikult edasimüüjalt, miks on Eestis toodetud puitmajad Jaapanis nii hinnas.

Eestis toodetud puitmajadest ligi 90% eksporditakse, peamiselt küll Euroopasse kuid leidub ka märksa eksootilisemaid sihtturge. Nii on Sakus tegutsev palkmajatootja Mountain Loghome OÜ müünud maju Jaapanisse juba üle 13 aasta. “Kapitali” võttegrupp külastas Mountain Loghome palkmaja ühes Jaapani populaarseimas kuurordis ja  intervjueeris kohalikku edasimüüjat, et selgitada välja, mis on jaapanlaste palkmajaarmastuse põhjuseks.

Mountain Loghome OÜ Jaapani edasimüüja esindaja, ettevõtte tegevjuht Mitsou Noguchi kõneles saates, et jaapanlased hindavad kõrgelt Eestis toodetud majade kvaliteeti. Tallinnast teele pandud majakonteineril kulub teisele poole maakera jõudmiseks keskmiselt 1,5 kuud. Jaapanlased on nõus selle eest maksma ja ka kauem ootama, kinnitab Noguchi.  “Eesti majade kvaliteet ei jää alla teiste põhjamaade tootjate toodangule. Eesti tootjad on usaldusväärsed ja koostöö sujub,” rääkis kinnisvaraarendaja omast kogemusest. Noguchi ettevõte on Mountain Loghome maju edasi müünud juba 13 aastat.

“Jaapanlastele on väga oluline, et maja oleks 100% looduslik,” kinnitas  Noguchi, lisades: “Lisaks naturaalsusele, on oluline palkmajade maavärinakindlus.” Riigis, kus on sagedased maavärinad, on väga oluline, et ehitised peaks loodusjõududele vastu. “Palkmaja on maavärina puhul stabiilsem kui tavalised majad ja püsib kindlalt koos,” kinnitas  Noguchi. Ta tõi näite, kuidas peale möödunud aastal toimunud maavärinat tunnistasid maavärina üle elanud inimesed, et tundsid end palkmajas turvaliselt.

Palkmaja nüüdsest ka aastaringseks elamuks

Palkmajad on kuni viimaste aastateni olnud jaapanlastele luksuskaubaks, mida kaugelt igaüks endale lubada ei saa. Peamiselt olid need kasutusel jõukama klassi puhkekodudena. Noguchi sõnul on palkmajad Jaapanis alles populaarsust kogumas: “Viimasel ajal ostetakse neid samapalju kui puhkemajadeks ka elumajadeks ja paljud kliendid on just nooremad inimesed.”

Lähemalt jaapanlaste palkmaja-armastusest, Mountain Loghome’st ning riikidevahelisest koostööst saab vaadata ETV järelvaatamisest siit. Lugu algab 7:40.